Radna grupa za reorganizaciju depoa i digitalizaciju
Udruženje likovnih umetnika Srbije je najstarije strukovno udruženje likovnih umetnika u regionu (1919). Svoju misiju ostvaruje u zaštiti radnih i profesionalnih prava i interesa likovnih umetnika, obezbeđivanju njihovog boljeg društvenog položaja i boljeg položaja umetnosti u društvu i organizovanjem reprezentativnog umetničkog programa.
Radna grupa za reorganizaciju depoa i digitalizaciju kulturno-istorijskog nasleđa ULUS-a počela je sa radom 2020. godine sa ciljem da stvori uslove za bolje čuvanje, zaštitu i održavanje istorijsko-umetničkih dela, bibliotečke i arhivske građe, ali i sa ciljem da višedecenijsku aktivnost udruženja približi članovima Udruženja i zainteresovanoj publici.
RE-ORG 2020.
Radna grupa za reorganizaciju depoa tokom novembra 2020. godine uspostavila je saradnju sa Centralnim institutom za konzervaciju (CIK) i učestvovala je na vebinaru RE-ORG (Metod za reorganizovanje i oživljavanje muzejskih depoa). Na vebinaru je ULUS učestvovao sa sopstvenom studijom slučaja i uz pomoć profesionalaca iz CIK-a radio je na pripremi plana reorganizovanja depoa ULUS-a.
Teme koje su obrađene su:
- proračunavanje procentualne okupiranosti poda nameštajem
- principi organizacije prostora uzimajući u obzir smeštajne jedinice i prolaze
- principi lokalizacije umetničkih predmeta
- plan RE-ORG aktivnosti i priprema budžeta
2021.
Kolekcija Fonda za unapređenje stvaralaštva mladih umetnika likovnih i primenjenih umetnosti – stručna obrada, inventarisanje i pakovanje
Projekat je podržan na konkursu Ministarstva kulture i informisanja za finansiranje i sufinansiranje projekata iz oblasti otkrivanja, prikupljanja, istraživanja, dokumentovanja, proučavanja, vrednovanja, zaštite, očuvanja, predstavljanja, interpretacije, korišćenja i upravljanja MUZEJSKIM NASLEĐEM u 2021. godini.
Rukovodilac projekta: Nevena Popović
Članovi radna grupe: Milena Putnik, Ana Piljić Mitović, Milan Đorđević, Ana Miladinović, Vahida Ramujkić, Slobodan Sailović, Andrijana Pajović, Tijana Cvetković, Marija Kauzlarić, Nevena Popović i Srađan Matić
2022.
Izložba 50 godina od osnivanja Fonda za unapređenje stvaralaštva mladih umetnika likovnih i primenjenih umetnosti (1972-1992)
Projekat je podržan na konkursu Ministarstva kulture i informisanja za finansiranje i sufinansiranje projekata iz oblasti otkrivanja, prikupljanja, istraživanja, dokumentovanja, proučavanja, vrednovanja, zaštite, očuvanja, predstavljanja, interpretacije, korišćenja i upravljanja MUZEJSKIM NASLEĐEM u 2022. godini.
Rukovodilac projekta: Milena Putnik
Članovi radna grupe: Milena Putnik, Ana Piljić Mitrović, Darinka Pop-Mitić, Ana Miladinović, Tanja Marković, Kristina Ristić, Milan Đorđević, Nevena Popović i Srđan Matić
Izložba je održana u Galeriji ULUS od 2. do 14. novembra 2022. Osim izloženih radova, izložba je sadržala i dokumentarni deo izložen u formi dizajniranog zida, koji je nosio informativni dokumentarni tekst, spisak po generacijama korisnika fonda i članova upravnog odbora fonda, kao i druge relevantne podatke interpretirane iz dokumenata koji se čuvaju u arhivi udruženja.
Onlajn kolekcija „Zaboravljeno nasleđe: Fond mladih umetnika likovnih i primenjenih umetnosti 1972-1992”
Projekat je podržan na konkursu Ministarstva kulture i informisanja za finansiranje i sufinansiranje projekata iz oblasti digitalizacije kulturnog nasleđa u Republici Srbiji u 2022. godini.
Rukovodilac projekta: Milena Putnik
Članovi radna grupe: Milena Putnik, Milan Đorđević, Ana Piljić Mitrović, Darinka Pop-Mitić, Ana Miladinović, Tanja Marković, Marija Kauzlarić, Nevena Popović i Srđan Matić
2023.
Digitalizacija fonda mladih: Skulptura 1972-1992
Projekat je podržan na konkursu Ministarstva kulture i informisanja za finansiranje i sufinansiranje projekata iz oblasti digitalizacije kulturnog nasleđa u Republici Srbiji u 2023. godini.
Rukovodioci projekta: Milena Putnik i Nevena Popović
Članovi radna grupe: Milena Putnik, Ana Piljić Mitrović, Darinka Pop-Mitić, Ana Miladinović, Tanja Marković, Katarina Đorđević Urošević, Nevena Popović i Srđan Matić